Previous Members

Postdocs

Rodrigo Leonardi

Graduate Students

Jon Suen
Ishai Rubin
Ron Ferril
Hugh Oneill
Elena Hadjiyska
Nate Stebor
Brian Williams
Jack Singal
Miikka Kangas
Jeff Childers
John Staren
Alan Levy
Shane Parendo
Juan Mejia
Mike Seiffert
Todd Gaier
Tim Koch
Joshua Gunderson
Jeff Schuster
Carlos Wuensche
Newton Figueiredo
Peter Meinhold
Thyrso Villela
Gerald Epstein
 

 STAFF

Geoff Cook
Connor Wolf

Undergraduates – 750+ so far

Some recent undergraduate researchers

Aguilera, Renato 2009-10
Alfago, Evelyn – SBCC 2009-11
Andersen, Jesse 2010-11
Anderson, Marissa – Pasadena CC F2008
Argyres, Scott F09
Barton-Grimley, Rory – SBCC S11-present
Beers, Mark – DP High School Sum 2011
Belway, Zachary – San Marcos High 2007
Bible, Johanna 2012
Bishop, Brian – ME F09-S10
Bouhrik, Faik 2012
Brockman, Benjamin 2007
Brouwer, Andrew S2011-present
Brunner, Nathan 2007
Brunner-Taulbee, Nathaniel W10
Bublitz, Jesse 2012
Camacho-Clark, Robert – CCS S2011-present
Campbell, Peter S2008
Carroll, Nicole S2008-Sum 2009
Casillas, Jaci F09
Castro, Veron F08
Chan, William – ME Sum 09
Chen, Cliff 2011
Chen, Rachel – ME 2010-11
Chepilev, Alex 2012
Christy, Brittany – Santa Monica CC – xfer to UCSC 2011 INSET
Clinger, Ben F08
Cockerill, Crystal– Westwood High – TexasSummer session research mentor SUM 2011
Coe, Ryan 2009-10
Collins, Robert Sum 08
Cook, Vail – SBCC 2009-present
Cortez, Ken 2008-2009
Crass, Jonathan F08-10
Culbertson, Brett 2008
Das, Ananda – CCS S2011
Davies, Austin 2008-2010
Davison, Elizabeth 2011
De La Rocha, Xenia Sum 07
Delano, Dan F08
Demirdjian, Reuben SUM 10-present
Denny, Sean – CCS W2010-Sum 2011
Diemer, Benedikt 2007-2008
Divoky, Alex SUM 2010-F10
Dixon, Lloyd 2012
Dowlatshahi, Saba 2012
Edkins, Erin W08
Elleflot, Tucker SUM 10 –F10
Flood, Emelie W10-S10
Flores, Briana 2008-2009
Foley, Tommy SUM 2009
Forsythe, James – SBCC SUM 09
Fulton, Benjamin F08-S09
Gaines, Mitzi – SB junior high then DPHS SUM07-08
Garcia, Diego 2012
Generozob, Alexi F08
Genjoyan, Viktor SUM 08
Grabowski, Bay 2008-2010
Grandsaert, Thomas – ME 2008-09
Hall, Ashley W09
Hammel, Ben F08
Hamrick, Ben 2012
Harris, Rachel W2011
Hartong-Redden, Rory S08-M08
Hassig, Brett – ME 2008-2009
Hernandez, Marc – ME 2009-10
Hicks, Raphael – SBCC S2011 – present
Hilton, Jason 2012
Hong, Yu-Cian W09-S09
Huang, Freddy – ME 2010-11
Huelin Merino, Paula – CCS W 2011
Hutchins, Michael 2008-09
Jackson, Bernard W07-S08
Janus, Kelly S2011 – present
Jeffries, Mark F08-W09
Johnson, Kelli F09
Jornales, Mary S09
Kandel, Steven F08, S09
Karner, Steve 2009
Kloster, Frank – CCS SUM 09
Koehl, Marius S2008
LaCorte, Peter – ME 2007-08
Larson, Gaven S11-M11
Lau, Wing W11-S11
Littell, Jordan 2012
Luzzo, Damien S2011-present
Maggi, Stefano – CCS W2011-present
Magnani, Jonathan 2007-2010
Marks, Sam 2007
Marsh, Jennifer W07-S07
Marsh, Moses S08
Martinez, Jared 2007
Martinis, Stephen – DPHS SUM09-present
Matthews, Christopher – Cal State SLO SUM07-SUM08
Melero, Victoria 2012
Migler, Joseph SUM08
Miller, John (Jack) – ME 2009-2010
Mitra, Pitam – CCS S08-S2011
Moll, Ryan 2007-2008
Moore, Casey SUM2010
Motta, Caio
Murray, Daniel W10
Mustafa, Jamal SUM08-S09
Nahn, Bang M08
Nakada, Yuichiro F07
Naughton, Kyle F09
Neep, Tom F08-S09
Nicolaisen, Chris – ME 2009-10
Olsson, Kevin W10
Oneill, Hugh 2012
Ott, Mathew S2010
Paschen, Botho 2010
Pearson, Spencer – CCS S2011-present
Perock, Blaise S2011-present
Ponce, Gilberto 2007-08
Pope, Adrian M08
Proctor, Connor – Anacapa High School SUM2011
Quinlan, Mara – SBCC F2010-present
Redman, Andrew – ME 2007-08
Regalia, Blake F2010-present
Rex, Jase S2007
Rheuban, Trevor – SBCC S2011-SUM2011
Rhodes, Tyler – ME S2011-present
Riley, Andrew 2007-08
Riparetti, Owen S2010
Robison, Preston S2010
Rodriguez, Dylan – CCS SUM2010-present
Rollins, Nick – ME 2008-09
Rowell, Griffin 2007
Rubin, Avi F2010
Sanpore, Reed – CCS S2010-present
Sauerbrun, Daniel – CS W2010
Schmidt, Alex 2012
Scott, Lincoln – CCS 2007-08
Shelton, Elijah – Brown Univ SUM2009
Sherman, Suri – DP High F08
Sifuentes, Octavio F07-08
Smbat, Avetyan W08
Spencer, Lauren SUM09-2010
Spinella, William W11
Statti, Dave – ME 2007-08
Steinberg, Ryan 2007
Stone, Bryan – ME 2007-08
Stubbs, Scott 2009
Sullivan, Chris – Westmont 2009-2010
Swartz, Alan SUM2009
Ta, Vinh S2011
Tabak, Gil – CCS SUM2010-S2011
Tafel, Bradley – SBCC SUM09-S2010
Tanksley, Megan SUM2010
Terry, Jonnathan 2012
Troeng, Olof W2011-S2011
Tyrrell, Denni – ME 2007-2008
Vargas, Michael – ME 2008-09
Veitch, Ethan S2011-present
Visher, Darius S09
Walsh, Daniel 2009
Warren, Whitney – CCS SUM 2010
Warrick, Alexandra F07-S09
Wickes, Alex – CCS SUM 2010-SUM2011
Wirth, Kyle – ME 2008-09
Woods, Tony 2012
Woolf, Alex W08
Xu, Victoria S2011-present
Yoshimura, Bryce 2009-2010
Zaba, Camille – ME 2010-11
Zelman, David – ME 2009-10
Zhang, Yabin SUM 2010